Nové aktivity na naší škole

Ve druhém pololetí tohoto školního roku jsme zahájili dva projekty, které budou zcela jistě patřit k těm dlouhodobějším a často připomínaným. Dovolte mi, abych vás s nimi seznámil.

Velmi potěšujícím konstatováním je navázání spolupráce naší školy s dánskou základní školou ve Farumu. Město Farum se nachází 20 km severně od Kodaně, počtem obyvatel - 18 000 - je velmi podobný našemu městu. Stejně tak jsou si počtem žáků podobny i obě základní školy. V současné době probíhají jednání mezi řediteli obou škol a je velmi potěšitelné, že dánská škola má velký zájem o všechny formy spolupráce jak mezi dětmi, tak mezi učiteli – od výměny zkušeností a výukových materiálů, vytváření projektů, vzájemného dopisování mezi žáky a třídami až po vzájemné návštěvy a setkávání dětí. Velký dík patří českému velvyslanci v Dánsku, panu Jiřímu Brodskému, který pro nás tuto školu vytipoval a oslovil s naší nabídkou vzájemné spolupráce. Navazujeme tak na odkaz prvního československého velvyslance v Dánsku – ing. M. Plesingera-Božinova.

Dalším příjemnou zprávou je, že na základě naší přihlášky byla naše škola vybrána jako jedna z 15 škol v republice do pilotního programu „Skutečně zdravá škola“.  Tento program vychází ze zkušeností obdobného programu ve Velké Británii (Food For Life Partnership – FFLP), do něhož se od roku 2005 zapojilo více než 20% všech anglických základních škol. Cílem je, aby si děti ze školy odnesly základy zdravých stravovacích návyků a důležité informace, díky kterým si v životě dokážou vybrat zdravé a kvalitní potraviny. Základem pilotního programu Skutečně zdravá škola jsou tři pilíře, které by vybraným školám měly přinést konkrétní pozitivní změny:

1) Zlepšení školního stravování ve školních jídelnách

2) Zapojení tématu jídla do školního vzdělávacího plánu

3) Zapojení širšího okolí škol a školek do aktivit v oblasti zdravého stravování

Jsem přesvědčen, že obě tyto záležitosti budou pro naši školu a naše děti do budoucna velkým přínosem.

Jaroslav Kužel – ředitel školy